Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

11 lipca 2020 r.
18:22

Kolejne miasto z sokołami. Ptaki w 40 sekund przelecą stąd do Lasów Kozłowieckich

25 2 A A

Sokoły wędrowne są w Lubartowie. Dwa drapieżne ptaki to bracia. Trafili do miasta ze stacji badawczej z okolic Poznania. Zamieszkali w klatce, która za około tydzień zostanie otwarta. Ptaki przez pierwsze tygodnie życia na wieży obserwacyjnej będą doglądane i karmione

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin ma sokoły, Puławy także, to dlaczego tych ptaków nie miałby mieć i Lubartów? – uśmiecha się Krzysztof Paśnik, burmistrz tego miasta. – A tak poważnie. To z przyjemnością wspieramy takie jak ta inicjatywy. I bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w odbudowie populacji tych ptaków. Wierzymy, że uda się zagnieździć sokoła wędrownego w naszym mieście. Że Lubartów spodoba się tym ptakom. 

– W części południowo-wschodniej kraju zaczyna się odbudowywać populacja sokołów wędrownych, którą w tym roku chcemy zasilić dwoma ptakami – mówi Henryk Mąka ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu koło Poznania. – W przyszłych latach będziemy planować dalsze tego typu akcje.

W sobotę do Lubartowa trafiły dwa sokoły wędrowne z Czempinia. To mające nieco ponad 30 dni samce z jednego lęgu. W sumie były trzy jaja. – Wszystkie się wykluły i wszystkie trzy sokoły były przewidziane do reintrodukcji (ponowne wprowadzenie na stary obszar bytowania gatunku, który z jakichś przyczyn wyginął-red.), ale u jednego zauważyliśmy objawy choroby. Jest ona wyleczalna, ale musimy sokoła wykurować.

Sokoły zostały przywiezione do Lubartowa w związku z prowadzonym od 1993 r. ogólnopolskim Programem Restytucji Sokoła Wędrownego.

– W latach dziewięćdziesiątych zaczynaliśmy od zera. Nie było znane żadne gniazdo sokoła wędrownego. Szacowano na podstawie obserwacji, że być może jedna albo dwie pary tych ptaków są w kraju – mówi Henryk Mąka.

– Program Restytucji Sokoła Wędrownego jest prowadzony przez myśliwych sokolników – dodaje Andrzej Tomasiak z zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. – W Lubartowie wspierają nas Lasy Państwowe a także burmistrz miasta.

Reintrodukcję sokoła wędrownego można robić zarówno w miastach jak też w lasach, z dala od ludzi. – Tyle, że w lesie czeka na te ptaki bardzo dużo niebezpieczeństw – podkreśla Tomasiak. – Podczas reintrodukcji sokoły są pozbawione opieki swoich rodziców. Czyhają na nie, zwłaszcza w początkowym wieku np. kuny czy jastrzębie. W mieście co prawda lasów im nie zastąpimy, ale ptaki są tutaj bezpieczniejsze. I dodaje: Nie jest to typowa reintrodukcja miejska, ponieważ przelot stąd do Lasów Kozłowieckich zajmie sokołowi 40 sekund, a po minucie ptak ten lecąc w drugą stronę będzie już w Dolinie Wieprza.

Sokoły zostały w sobotę umieszczone w klatce przymocowanej do wieży obserwacyjnej na terenie Nadleśnictwa Lubartów.

– Sokół wędrowny nie poluje na ziemi tylko w locie. Potrzebuje takich obiektów jak nasza wieża ppoż, która ma odpowiednią wysokość i która zapewni im odpowiednie warunki a także spokój – zaznacza Paweł Cieślak, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Lubartów.

W nowym środowisku sokoły będą aklimatyzowały się 7 – 10 dni. – Zakodują sobie tę klatkę jako swoje gniazdo startowe i powinny w to miejsce wracać. Sokoły będą dokarmiane, także po bardzo ostrożnym otwarciu klatki. Tak będzie do czasu aż zaczną sprawnie latać i nauczą się same polować – wyjaśnia Henryk Mąka. – Dzieje się to instynktownie po ok. 2 tygodniach. Później jeśli poczują się sprawne i samodzielne zaczną się oddalać.

Sokoły przez pierwszy rok prowadzą koczowniczy tryb życia. – Przemieszczają się na południowy zachód na różne odległości, setki kilometrów, a czasem nawet i tysiące. Kolejnej wiosny wracają w miejsce wysiedleń. Na dorosłe życie wybierają stałe rewiry. Miejmy nadzieję, że wrócą w to miejsce – dodaje Henryk Mąka.

Burmistrz Lubartowa zapowiada, że jeśli sokoły zostaną w mieście to będzie można oglądać relację z gniazda na żywo w internecie. – Mamy taką możliwość. Podamy poprzez jaką stronę będzie można te ptaki obserwować – zapewnia Krzysztof Paśnik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Wisła Puławy w sobotę po raz ostatni w tym roku powalczy o ligowe punkty

Wisła Puławy spróbuje pozytywnym akcentem zakończyć rok w Lubinie

Runda jesienna formalnie dobiegła końca, ale do rozegrania pozostały jeszcze mecze zaległe. Jednym z nich jest wyjazdowe starcie Wisły Puławy, która pojedzie po punkty do Lubina. Mecz z tamtejszym Zagłębiem II zaplanowano na sobotę (godz. 13).

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych strategiach marketingowych. Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatnich lat jest film reklamowy z drona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmom nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale także dostarczyć klientom niezapomniane wrażenia wizualne. Krótkie, ale efektowne ujęcia z lotu ptaka potrafią na długo zapisać się w pamięci odbiorców.

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu to nie tylko kwestia wyboru wzoru czy miejsca na ciele. To także odpowiednie przygotowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tatuaż to trwała ingerencja w skórę, dlatego warto zadbać o kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty i zminimalizować ryzyko komplikacji. Co ważne, przygotowania zaczynają się na długo przed wizytą w studiu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego studia tatuażu. Profesjonalne studio zapewni nie tylko higieniczne warunki, ale także doradzi, jak dbać o skórę przed i po zabiegu. Konsultacja z doświadczonym tatuatorem to kluczowy krok, który rozwieje wszelkie wątpliwości i upewni Cię, że jesteś gotowy na ten krok.

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy depilacja laserowa w zimie rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty. To pytanie nabiera szczególnego znaczenia dla tych, którzy planują rozpocząć serię zabiegów w chłodniejszych miesiącach. Zima, z krótszymi dniami i mniejszą ekspozycją na słońce, może rzeczywiście stwarzać idealne warunki do tego typu procedur. Ale czy to faktycznie wpływa na skuteczność zabiegów?

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)
imprezy
29 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Tym bardziej, że obecny weekend upłynie pod znakiem imprez andrzejkowych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w Lublinie.

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Choinka – symbol Bożego Narodzenia, który natychmiast przywołuje ciepłe wspomnienia i magię świąt. Prawda, że tak jest? Od wieków kojarzona z życiem, odrodzeniem i nadzieją, stała się nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś to nie tylko piękny rytuał, ale także sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju do naszych domów. W naszym kraju niektórzy zaczynają dekorować drzewko już na początku grudnia, podczas gdy inni czekają z tym do samej Wigilii. Niezależnie od tego, kiedy to robimy, choinka zawsze staje się centralnym punktem świątecznych ozdób. Symbolizuje radość, ciepło i pielęgnowanie rodzinnych tradycji. Warto więc zastanowić się, jak ubrać choinkę w tradycyjny sposób, by oddać hołd tej pięknej tradycji, a jednocześnie cieszyć się jej urokiem.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza
ZDJĘCIA
galeria

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150.

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium